Pewność siebie - klucz do szczęścia i poczucia własnej wartości.

Nikt z nas - a jeśli już to rzadko kto - rodzi się z wbudowanym poczuciem własnej wartości i pewnością siebie. Często jest tak, że pewne sytuacje życiowe powodują utratę tego poczucia własnej wartości i zaniżają naszą samoocenę.

Co definiuje pewną siebie osobę? 
Pewne siebie osoby zawsze robią to co uważają za słuszne, to co ich zdaniem jest w porządku, nawet jeśli ludzie dookoła są innego zdania, są skłonne do podejmowania ryzyka. Nawet jeśli te działania okazują się błędem - bierze je do siebie i uczy się na nich. Pewne siebie osoby akceptują z dumą komplementy czy to na temat swojego wyglądu czy to na temat swojej pracy.

Znasz to?
- Ależ masz piękny sweter! Cudownie pasuje do Twojej urody.
- A gdzie tam, stary jest, noszę go tylko dlatego, że jest ciepły.
 

No właśnie - tego pewne siebie osoby nie robią. Są optymistami i są doskonale świadomi swoich wartości.

Jest wiele sposobów abyś tę pewność siebie w sobie zbudował. Część z nich to małe zmiany w sposobie myślenia, nad innymi trzeba popracować nieco dłużej i nauczyć się samego siebie

  • Pomyśl nad tym co do tej pory osiągnąłeś.
Bardzo łatwo ulec złudzeniu i wpaść w pułapkę niskiej wartości siebie kiedy uważasz, że nic w życiu nie osiągnąłeś. Znam to doskonale - wierz mi - a mam z czego być dumna, teraz to wiem. Dlatego zrób listę rzeczy, z których jesteś dumny niezależnie co to będzie - czy zdałeś egzamin na prawo jazdy, czy udało Ci się poprawić tempo w biegu na 10 km. Trzymaj tę listę zawsze blisko siebie - np. zrób ją na ostatnich stronach podręcznego kalendarza, czy w notatniku smartfona i dodawaj do niej zawsze wpis kiedy zrobisz coś co napawa Cię dumą w danej chwili. Jeśli odczuwasz spadek nastroju i poczucia własnej wartości - wróć do listy i przypomnij sobie o każdej niesamowitej rzeczy, którą zrobiłeś.
  
  • Zastanów się nad tym w czym jesteś dobry.
Każdy z nas ma swoje mocne strony i każdy z nas ma swój unikalny talent. Jakie są Twoje? Kiedy rozpoznasz swoje atuty i zaczniesz je rozwijać, budować swój talent, zdobędziesz zaufanie do własnych umiejętności. Jesteś kreatywny ale nie masz odwagi aby zawodowo zająć się dekoracją wnętrz czy układaniem bukietów? Małymi krokami do celu. Zacznij od własnego mieszkania, kup sobie piękne kwiaty i stwórz z nich bukiet. Zrób zdjęcie i zamieść na tablicy Facebooka czy Instagrama - zobacz ile osób myśli tak samo jak Ty. Pomagaj znajomym, którzy nie mają takich zdolności, krok po kroku co raz więcej osób zobaczy Twoją kreatywność.
  • Zrób sobie listę celów, które chcesz osiągnąć.
Określ najważniejsze cele, swoje marzenia i spisz kroki, które musisz wykonać aby je zrealizować.  To nie muszą być żadne wielkie cele na początek. Możesz chcieć nauczyć się piec bezę Pavlova. Staraj się spisać wszystkie drobne cele aby na bieżąco odhaczać ich osiągnięcie - dzięki temu zdobędziesz wiarę w siebie i zaufanie do samego siebie - co postanowisz zrealizować, realizujesz to. Jeśli Ty w siebie uwierzysz - inni również.
  • Mów o sobie dobrze - to wcale nie narcyzm.
Nigdy nie poczujesz się pewny siebie jeśli będziesz miał o sobie negatywne zdanie. Pomyśl o tym jak się wypowiadasz o sobie, o innych, o Twoim podejściu do życia, pomyśl jak negatywne myślenie może wpływać na Twoje poczucie własnej wartości i Twoje spojrzenie na życie. Traktuj samego siebie jak najlepszego przyjaciela i bądź swoim największym fanem - dopinguj samego siebie!
  • Znajdź swoją pasję.
Spróbuj znaleźć czynność, która spowoduje, że będziesz nią żył. Może to być fotografia, gotowanie, uprawianie konkretnego sportu lub cokolwiek innego. Kiedy już odkryjesz swoją pasję - poświęć się jej! Ludzie posiadający pasję aż płoną pewnością siebie, oddają się jej w chwilach słabości nie popadając w stany depresyjne, nie zaliczają zjazdów nastroju. Robią to co kochają.

Moją pasją jest gastronomia i bieganie, lubię też robić zdjęcia i pisać - jestem kreatywna i mam lekkie pióro jeśli chodzi o wszelkie treści pisane. W wieku 27 lat osiągnęłam bardzo dużo, ale też długo zajęło mi zrozumienie tego, że to co dla mnie jest codziennością, dla innych jest niebywałym osiągnięciem i dla mnie też powinno być. Moja zwykła - niezwykła codzienność powoduje, że moje poczucie wartości stale wzrasta, a dzięki temu jestem wiecznie zadowolonym z życia człowiekiem, choć miewam problemy i spadki nastroju jak każdy to jednak nauczenie się powyższych rzeczy i wcielenie ich w swoje życie - pozwoliło mi aby doceniać każde nawet najmniejsze osiągnięcie. Tego życzę i Tobie.

Popularne posty